Étkezési tippek “kényszerevőknek”

A könyöködön jön ki a táplákozási tanácsadás? Ötször egyél, háromszor egyél, szénhidrátot ne egyél, a cukor az tiltólistás, alkoholt ne fogyassz, csak a fehérje a tuti…

Ha ilyen témájú cikket vársz, ne is olvass tovább! Nem az én műfajom. 🙂
Tapasztalatom szerint legtöbben nem azért esznek helytelenül, mert nem tudják, mit kéne megenniük, hanem azért, mert a lelküknek szüksége van rá. Mert nem bír nemet mondani. Mert kényszert érez, hogy bár tele van akár, még egyen, és még egyen kontroll nélkül, sósra édeset, édesre sósat, főétkezés előtt, után…

Forrás: videoklinika.hu

Aztán, mikor megette, jön a lelkiismeret-furdalás is. De ha nem eszi, attól van rosszul – neki még ezt sem szabad. Nézzünk néhány tippet, mi lenne, ha egy ételt sem tiltanál meg magadnak, csupán az étkezéssel kapcsolatos szokásaidat szabályoznád. Nem ételeket tiltunk, hanem egyes tevékenységet variálunk!

1. Ne tilts magadnak semmit!
– Ha úgy érzed, nem tudsz lemondani valamiről, például az édességről vagy a chipsekről, akkor se tiltsd meg magadnak a fogyasztásukat! Kösd feltételekhez inkább.
Például, ha megettem az ebédet, ehetek édességet. Vagy: ma nem eszem chipset, de holnap megehetem. (Aztán holnap meglátod 🙂 )

2. Soha ne egyél a főétkezés előtt!
– Mármint közvetlenül. 🙂 Akármennyre éhes vagy, bírd megvárni, míg elkészíted magadnak az ételt. Addig ne kapkodj be falatokat, csokikát, mini pogácsát – és hidd közben, hogy nem is ettél. Tegyük fel, hogy az elkészített fogás után még kívánod ezeket, akkor egyél belőlük. Ha így is lesz, töredékét fogod, mintha fordítva lett volna.

3. Tiszteld az ételt!
– Nem mondom, hogy kizárólag imádkozás után kezdj el enni, de azért örülj annak, amit megehetsz. Légy érte hálás, készítsd el szépen, gusztusosan, köszönöd meg, és fogyaszd egészséggel! 🙂

4. Mindig ülve egyél!
– Mentél már haza farkaséhesen (vagy kívánósan??), és ettél meg mindent a konyhapultról/szekrényből/hűtőből úgy állva, akár cipőben, kabátban? Tartsd be, hogy mindig leülsz az étkezéshez. Ahogy tiszteled az ételd, tiszteld meg magát az étkezést is.

5. Az étkezésnek az étkezőasztalnál a helye!
– Nem a kanapén tévézés közben, vagy a laptop mellett munka közben. Szóval, ha ennél valamit nap közben, állj fel a munka mellől, teríts meg, és egyél. Ha erre nincs szükség, mert csak bekapnál valamit, akkor arra az ételre sem volt szükséged úgyse. Vigyél magaddal inkább vizet, gyümölccsel ízesített vizet, – lehető legkevésbé édesített – teát (cukorhelyettesítők sem jók! az egy újabb átverés, az édesség utáni kényszeres vágyat nem írjuk felül)

6. A főzés nem étkezés!
– Ha főzöl, annyit kóstolj, amennyit muszáj! Ne fogyjon el az alapanyagok fele a készítés alatt. Akkor se, ha az egy sárgarépa lenne meg egy fél paradicsom. Tudod, annyit mondasz, később megeheted, és állva amúgy sem eszel… De a kényszerességet legyőzendő, nem kapkodunk be falatokat csak úgy!

7. Limitáld az étkezés idejét!
– Mindenki más tempóban étkezik. Nézd meg, mennyi idő alatt eszed meg a vacsorád kényelmesen. Amikor az utolsó falatot is lenyelted, nincs tovább. Állj fel az asztaltól! Ha még “emésztenél” picit, ülj át a fotelba, de ne legyen előtted a csipegetni való lehetőség – csak a sültebb részeket, csak répát a levesből, csak a tetejéről a sajtot, a torta széléről a krémet… Ezekre szintén nincs szükséged, sőt! Ráadásul megengetted magadnak a süteményt is desszertként, most már tényleg nincs ok panaszra. 🙂

8. Tiszteld és szeresd Magadat!
–  Mert mindent az eddigi tudásod és tapasztalatod szerint a legjobban teszel! <3

Mindehhez hozzáteszem, hogy ha valóban túlevéses zavarban szenved valaki, ezek “csak” tüneti kezelések, igazi eredményekhez ennél több kell. Főleg megismerni magad, átlátni, mi okozza, hogy többet eszel, mint amire a szervezetednek szüksége van. Azonban azt gondolom, ezek az apróságok azért sokat segíthetnek, hogy jobban érezd magad, rájöjj, min kéne változtatnod, és még akár esztétikailag is pozitív irányba tudj elindulni. 🙂

Szeretettel
Zsófi

Ui.: Ha kérdésed van, írd meg nyugodtan, szívesen válaszolok. Ha pedig tetszett a cikk, kérlek oszd meg másokkal is! 🙂